.

.

sobota, 20 grudnia 2014

Spotkanie opłatkowe- Dzierżoniów 20.12.2014 r.

   Dnia 20 grudnia 2014 roku w siedzibie Związku Inwalidów Wojennych RP odbyło się spotkanie opłatkowe członków Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego im. 1 Korpusu Pancernego w Dzierżoniowie, w którym uczestniczyli: st. szer. Grzegorz Banaś, szer. Henryk Gutowski, st. kpr. Maciek Kujawiński, st. szer. Wojciech Loewenau, mł. chor. Zbigniew Owsik, st. kpr. Artur Pawlus, kpr. Janusz Strzelecki oraz szer. Marek Zatorski.
   W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele lokalnie działających organizacji tj. Związek Strzelecki Strzelec oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej 58 Pułku Piechoty.
Na wstępie prezes dzierżoniowskiego Koła ZWiRWP Marek Zatorski przywitał przybyłych gości, po czym odczytał życzenia świąteczno noworoczne od prezesa Zarządu Głównego ZWiRWP płk dr inż. Wiesława Korgi. Następnie zostało odczytane sprawozdanie z ważniejszych wydarzeń Związkowych, które przedstawił sekretarz Koła Maciej Kujawiński.
   Po odczytaniu sprawozdania prezes Koła złożył wszystkim zebranym życzenia z okazji zbliżających się Świąt oraz Nowego Roku a także chęci nawiązania współpracy z przybyłymi przedstawicielami organizacji pozarządowych, następnie zebrani przełamali się opłatkiem składając sobie życzenia.
   Przy wigilijnym stole odbywały się rozmowy o działalności Związkowej, wymianie doświadczeń między organizacjami oraz chęci nawiązania współpracy z GRH 58 Pułkiem Piechoty oraz Związkiem Strzeleckim Strzelec. Nie zabrakło wspólnego śpiewania kolęd oraz pieśni wojskowych tj. bliskiej sercu członkom ZWiRWP pieśni żołnierza polskiego maszerującego ze wschodu „Oki”.

szer. rez. Marek Zatorski.







środa, 26 listopada 2014

70 rocznica wyzwolenia francuskiego miasta Belfort

21 listopada 2014 roku delegacja Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego Koła Miejskiego w Dzierżoniowie im. 1 Korpusu Pancernego w składzie: szer. Patrick Greiner, szer. Henryk Gutowski, st. szer. Wojciech Loewenau wraz z żoną, szer. Bogdan Prask, kpr. Janusz Strzelecki, szer. Marek Zatorski oraz przyjaciel z Francji Sylvain Chipeaux na oficjalne zaproszenie władz francuskiego miasta Belfort uczestniczyła w uroczystościach 70 rocznicy wyzwolenia miasta i okolic.

Pierwsza część uroczystości rozpoczęła się w sobotę defiladą pieszą oraz pojazdów militarnych ulicami miasta Belfort przed trybuną honorową z kombatantami, władzami miasta oraz przedstawicielami Sił Zbrojnych Francji. Członkowie dzierżoniowskiego Koła ZWiRWP na prośbę urzędu miasta Belfort występowali w mundurach Armii Czerwonej mając na wyposażeniu dwa motocykle. Warto podkreślić, że gdy polska kolumna zbliżała się do trybuny honorowej prowadzący uroczystości podkreślał wielki wkład żołnierza Polskiego i Radzieckiego w wyzwolenie Europy od niemieckiej okupacji. Zebrane tłumy na trybunie biły brawa krzycząc „Viva la Pologone”.
Po defiladzie wszyscy uczestnicy parady zostali zaproszeni na uroczysty bankiet w urzędzie miasta Belfort.

W dniu następnym odbyły się uroczystości w miasteczkach: Giromangy, Lachapelle Sous Chaux, Chaux, Rougegoute, Vescemont, do poszczególnych miasteczek uczestnicy jechali kolumną historycznych pojazdów składających się z monocyklów, jeepów, ciężarówek oraz czołgu Sherman. Pod każdym pomnikiem formowana była kompania honorowa składająca się z rekonstruktorów z Polski oraz Francji oraz pocztów sztandarowych, następnie odgrywany był hymn państwowy po czym przedstawicie władz lokalnych wygłaszali przemówienia okolicznościowe. Co warto podkreślić wielokrotnie publicznie dziękowano Polskiej delegacji za uczestnictwo w uroczystościach. Po czym składano wiązanki kwiatów.

W dniu kolejnym w wolnym czasie zwiedzaliśmy malownicze miasteczko Montbeliard.
Wielkie wyrazy szacunku i uznania Prezes Dzierżoniowskiego Koła Miejskiego ZWiRWP kieruje do kolegi Patricka Greinera oraz jego małżonki Aliny za zorganizowanie całego przedsięwzięcia od ustaleń z urzędem miasta Belfort poprzez zapewnienie zakwaterowania w hotelu oraz dwóm osobom w swoim domu za bezpośrednie uczestnictwo w uroczystościach i służenie za tłumaczy Polsko- Francuskich.

Ciekawe spotkanie Członkowie ZWiRWP mieli w pierwszy dzień uroczystości z płk. P. Petey dowódcą 35 pułku obrony miasta Belfort oraz oficerem z jego sztabu, który jest pochodzenia polskiego. Ciekawie minęła rozmowa oraz poczęstunek tradycyjnym polskim trunkiem w postaci wódki. Francuski alkohol jest o wiele słabszy od polskiego co było do zauważenia.

Ciekawie układały się relacje również z członkami zaprzyjaźnionej grupy rekonstrukcyjnej odtwarzającej żołnierzy armii USA. W dowód sympatii kolega Janusz Strzelecki przekazał dowódcy rekonstruktorów armii amerykańskiej torbę z maską przeciwgazową, a w zamian koledzy odwdzięczyli się pamiątkowymi tabliczkami poświęconymi 70 rocznicy wyzwolenia Belfort. 

szer. rez. Marek Zatorski










wtorek, 11 listopada 2014

11 Listopada 2014 rok- Dzierżoniów.

   Dnia 11 listopada 2014 roku w Dzierżoniowie odbyły się uroczystości Święta Niepodległości ustanowione na pamiątkę odzyskania w 1918 roku niepodległości Naszego Kraju. Związek Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego im. 1 Korpusu Pancernego w Dzierżoniowie reprezentowali: st. szer. Grzegorz Banaś, Rafael Blau, Patrick Greiner, szer. Henryk Gutowski, szer. Marek Wojciechowski, st. szer. Wojciech Loewenau, mł. chor. Zbigniew Owsik, st. szer. Piotr Kuryło, st. kpr. Artur Pawlus, szer. Bogdan Prask oraz szer. Marek Zatorski.

    Uroczystości rozpoczęły się o godz. 09:00 mszą św. w kościele pw. Św. Jerzego. Po mszy w rynku miasta została uformowana kolumna marszowa z orkiestrą i pocztami sztandarowymi na czele, która przemaszerowała pod Pomnik Pamięci  Losów Ojczyzny.

    W części pierwszej został odegrany hymn państwowy, po czym burmistrz miasta Marek Piorun wygłosił przemówienie okolicznościowe. Następnie prowadzący uroczystości przekazał do wiadomości publicznej, iż Kolega Zbigniew Owsik został w niedawnym czasie awansowany na stopień młodszego chorążego WP.
W kolejnej części burmistrz miasta Marek Piorun wraz z prezesem dzierżoniowskiego Koła Miejskiego ZWiRWP im. 1 Korpusu Pancernego, szer. Markiem Zatorskim, udekorowali członków dzierżoniowskiego Koła medalami XX-lenia ZWiRWP. Medalem zostali odznaczeni: st. kpr. Artur Pawlus, st. szer. Grzegorz Banaś, szer. Bogdan Prask, Rafael Blau, Patrick Greiner.

   Po uroczystym wręczeniu medali delegacje władz miejskich, szkół, stowarzyszeń kombatanckich jak i dzierżoniowskie Koło ZWiRWP złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem.
Na zakończenie uroczystości odśpiewano Rotę.

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury z inicjatywy burmistrza miasta odbyło się spotkanie z kombatantami Ziemi Dzierżoniowskiej. Mile spędzony czas poświęcono na ciekawe i ożywione dyskusje z burmistrzem jak i kombatantami. Był bogaty poczęstunek, wspólne zdjęcia i życzenia dalszych działań a w szczególności zdrowia dla dzierżoniowskich kombatantów.


szer. rez. Marek Zatorski.













niedziela, 9 listopada 2014

Uroczystości 76 rocznicy Nocy Kryształowej.

    Dnia 08 listopada 2014 roku, odbyły się uroczystości 76 rocznicy Nocy Kryształowej w dzierżoniowskiej synagodze Rutika. Koło Miejskie ZWiRWP w Dzierżoniowie im. 1 Korpusu Pancernego współpracując z fundacją Beiteinu Chaj (opiekującą się synagogą) której prezesem jest Rafael Blau, kandydat na członka wspierającego dzierżoniowskie Koło Miejskie; udostępnił mundur żołnierza niemieckiego oddziału SS do wystawy poświęconej wydarzeniom sprzed 76 lat. Koło miejskie w Dzierżoniowie reprezentowali: szer. Henryk Gutowski, szer. Marek Wojciechowski, st. szer. Wojciech Loewenau, st. kpr. Maciej Kujawiński, szer. Bogdan Prask, szer. Marek Zatorski, kandydaci na członka ZWiRWP st. szer. Grzegorz Banaś oraz Patrick Greiner.
    Uroczystości rozpoczęły się od przywitania honorowych gości tj. ambasador Izraela w Polsce Pani Anna Azari, zastępca burmistrza Dzierżoniowa Pani  Wanda Ostrowska, przewodniczący rady powiatu Andrzej Wiczkowski.
    W części kolejnej przedstawione zostały prezentacje multimedialne poświęcone niszczenia majątku  Żydów niemieckich jak i synagog, które miało miejsce w III Rzeszy Niemieckiej w 1938 roku. Zebranym gościom przybliżono również historię synagogi w Dzierżoniowie od jej powstania w 1875 roku do dnia dzisiejszego. Szczegółowo przedstawiono również historię ludności żydowskiej zamieszkującą Reichenbach a później polski Dzierżoniów warto podkreślić, że w latach powojennych  liczba ludności żydowskiej, która zamieszkiwała Powiat Dzierżoniowski przekraczała 17 tys., dlatego miasto Dzierżoniów nazywane było „małą Jerozolimą”.
   W ostatniej części uroczystości zebrani wysłuchali koncertu muzyki żydowskiej mi. Miasteczko Bełc , Hevenu Shalom Alechem, Shalom.



szer. rez. Marek Zatorski.





piątek, 31 października 2014

Koncert rosyjskiej muzyki ludowej i cerkiewnej w Dzierżoniowie.

29 października 2014, członkowie ZWiRWP w Dzierżoniowie im. I Korpusu Pancernego w składzie: prezes szer. Marek Zatorski oraz szer. Henryk Gutowski uczestniczyli w koncercie rosyjskiej muzyki ludowej i cerkiewnej w wykonaniu Trio „Jużnyj Głas” z Mołdawii. Muzycy zaśpiewali min. kozacką pieśń „Nie dla mnie przyjdzie wiosna” , „Koń” i wiele innych skocznych i radosnych pieśni.

zdjęcia: Doba.pl 


szer. rez. Marek Zatorski.












środa, 22 października 2014

III Renowacja Żydowskiego Pomnika Ofiar Zagłady 20 października 2014 rok.

W dniu 20 października 2014 roku członkowie ZWiRWP Koła Miejskiego- Dzierżoniów w składzie: szer. Henryk Gutowski,st. szer. Wojciech Loewenau oraz Patrick Greiner, po raz trzeci dokonali prac renowacyjnych  Żydowskiego pomnika „Ofiar Zagłady” umiejscowionego w  Pieszycach przy ul. Parkowej,  w miejscu, w którym w latach 1942-1945 grzebano zamęczonych na śmierć Żydów więzionych w obozie pracy „Sportschule”, funkcjonującym od 1944 r. jako podobóz Gross-Rosen pod nazwą Langenbielau I.

  Prace remontowe polegały na wykoszeniu otaczającej go zieleni, oczyszczeniu płyt pomnika, wyplewieniu chwastów z ozdobnych skwerków oraz odmalowaniu elementów obiektu. Z pobliskiego drzewa usunięto również 3 konary które stanowiły zagrożenie z racji posuniętego stanu próchnicy  oraz zasłaniały pomnik.  

szer. rez. Marek Zatorski.






wtorek, 21 października 2014

Pokaz historyczny 04.10.2014 rok Dzierżoniów.

Dnia 04.10. 2014 roku odbyła się inscenizacja w Dzierżoniowie przy współ udziale Grupy Rekonstruktorów, Weteranów i Rezerwistów WP.
Do grupy wystawiono: dowódca- Wojciech Loewenau, żołnierz- Patrick Greiner, Henryk Gutowski (kierowca motocykla) Piotr Kuryło (snajper), Marek Wojciechowski (strzelec).
Grupa nasza występowała w mundurach Armii Czerwonej uzbrojona w karabiny KBK+ 1 TT pistolet, motocyklem z bocznym wózkiem MW750. Jesteśmy grupą zwiadu, która napotyka niemiecką jednostkę Wehrmachtu, w potyczce pokonujemy Niemców, jako żołnierze Armii Czerwonej walczymy także z Polską grupą NSZ, jest to rok 1945, styczeń okolice Ząbkowic Śląskich.
W inscenizacji biorą udział grupy z Polkowic i Wrocławia. Głównym organizatorem pokazu jest miasto Dzierżoniów i Grupa z Wrocławia „Militarni Wrocław”. Pokazy obserwowało setki osób, oklaski dla wykonawców.


szer.  Henryk Gutowski.



niedziela, 12 października 2014

71 rocznica bitwy pod Lenino- Wrocław 11.10.2014 r.

Dnia 11 października 2014 roku prezes Koła Miejskiego ZWiRWP w Dzierżoniowie im. 1 Korpusu Pancernego szer.  Marek Zatorski uczestniczył w obchodach 71 rocznicy chrztu bojowego 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki pod Lenino, które odbyły się we Wrocławiu na Cmentarzu Żołnierzy Polskich na Oporowie, z udziałem kompani reprezentacyjnej WP i orkiestry wojskowej wystawionej przez 10 Wrocławski Pułk Dowodzenia.
Głównym organizatorem był Dolnośląski Oddział Wojewódzki ZWiRWP im. 2 Armii Wojska Polskiego. W części pierwszej prowadzący uroczystości vice prezes Zarządu Głównego i prezes Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego ppłk Krzysztof Majer przywitał przybyłych gości, po czym zostały wręczone odznaczenia Zasłużonych dla Dolnego Śląska min. działaczy ZWiRWP, w części kolejnej odczytano apel poległych. W ostatniej oficjalnej części uroczystości zostały złożone kwiaty, również od Dzierżoniowskiego Koła Miejskiego ZWiRWP im. 1 Korpusu Pancernego.


szer. rez. Marek Zatorski.






piątek, 10 października 2014

Gala Prezentacji firm oraz organizacji pozarządowych Ziemi Dzierżoniowskiej 10.10.2014 r.

Dnia 10 października 2014 roku prezes Koła Miejskiego ZWiRWP w Dzierżoniowie szer. Marek Zatorski, na zaproszenie burmistrza miasta Dzierżoniowa Marka Pioruna, uczestniczył w Gali Prezentacji firm i organizacji pozarządowych Ziemi Dzierżoniowskiej, która odbyła się w Sali Widowiskowej Dzierżoniowskiego Ośrodka Kultury. Podczas Gali burmistrz Dzierżoniowa wraz z Senatorem RP Stanisławem Jurcewiczem dokonali wręczenia nagród najlepiej rozwijającym się lokalnym firmom. Wyróżnione zostały również organizacje pozarządowe za społeczną działalność lokalną w tym Dzierżoniowskie Koło ZWiRWP jak to ujęto : „za popularyzowanie w pamięci społecznej dziejów walk niepodległościowych, udział w procesie wychowawczym młodzieży w duchu patriotyzmu i służby dla dobra narodu i państwa”.
Po wręczeniu nagród goście wysłuchali kwartetu smyczkowego Filharmonii Sudeckiej z Wałbrzycha. Podczas koncertu wysłuchano dzieł Bacha, Beethovena, Chaczaturiana oraz Vivaldiego. Następnie goście zjedli przystawki, obiad oraz deser. Spotkanie było możliwością do nawiązania nowych znajomości między lokalnymi organizacjami.


szer. rez. Marek Zatorski. 





środa, 8 października 2014

Spotkanie w synagodze dzierżoniowskiej 08. 10.2014 r.

Dnia 08 października 2014 roku członkowie Koła Miejskiego ZWiRWP w Dzierżoniowie, w składzie: szer. Henryk Gutowski, szer. Marek Wojciechowski, szer. Wojciech Loewenau, st. kpr. Maciej Kujawiński, szer. Marek Zatorski, kandydat na członka ZWiRWP st. szer. Grzegorz Banaś oraz zaprzyjaźniony obywatel Francji Patrick Greiner, uczestniczyli w roboczym spotkaniu w synagodze dzierżoniowskiej, na zaproszenie mjr rezerwy armii izraelskiej, Prezesa fundacji Beiteinu Chaj Rafaela Blau. Spotkanie było wyrazem podziękowania i szacunku ze strony Pana Rafaela za naszą Związkową pracę renowacji pomnika ofir żydowskiego holokaustu, który znajduje się nieopodal Dzierżoniowa.
W pierwszej części zostaliśmy oprowadzenia po synagodze, w której obejrzeliśmy ciekawe wystawy fotograficzne oraz salę modlitewną. Bogato historię synagogi przekazała nam żona Prezesa Pani Dorin Blau. Co watro przytoczyć synagoga powstała w 1875 roku. Przetrwała II wojnę światową jako niemiecka własność prywatna. Mieściła się tutaj wówczas administracja Hitlerjugend. Po wojnie liczba ludności żydowskiej, która zamieszkiwała Powiat Dzierżoniowski przekraczała 17 tys., dlatego miasto Dzierżoniów nazywane było „małą Jerozolimą”.
W kolejnej części spotkania kol. Henryk Gutowski przekazał Panu Rafaelowi książkę dokumentującą pomniki żydowskie na terytorium RP. Następnie wspólnie rozmawialiśmy o działalności naszego Związku, o jego celach i sposobach realizacji zadań. Były rozmowy o historii, polityce i współpracy między naszymi organizacjami. Nasze Koło Miejskie będzie współorganizatorem obchodów Nocy Kryształowej, które odbędą się 8 listopada o godz. 19:00 w dzierżoniowskiej synagodze. Pan Rafael Blau wyraził chęć wstąpienia w szeregi Związku jako osoba wspierająca.
Spotkanie zakończyło się w serdecznej atmosferze oraz pamiątkowym wpisem do ksiegi.


Szer. Rez. Marek Zatorski.