.

.

środa, 26 listopada 2014

70 rocznica wyzwolenia francuskiego miasta Belfort

21 listopada 2014 roku delegacja Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego Koła Miejskiego w Dzierżoniowie im. 1 Korpusu Pancernego w składzie: szer. Patrick Greiner, szer. Henryk Gutowski, st. szer. Wojciech Loewenau wraz z żoną, szer. Bogdan Prask, kpr. Janusz Strzelecki, szer. Marek Zatorski oraz przyjaciel z Francji Sylvain Chipeaux na oficjalne zaproszenie władz francuskiego miasta Belfort uczestniczyła w uroczystościach 70 rocznicy wyzwolenia miasta i okolic.

Pierwsza część uroczystości rozpoczęła się w sobotę defiladą pieszą oraz pojazdów militarnych ulicami miasta Belfort przed trybuną honorową z kombatantami, władzami miasta oraz przedstawicielami Sił Zbrojnych Francji. Członkowie dzierżoniowskiego Koła ZWiRWP na prośbę urzędu miasta Belfort występowali w mundurach Armii Czerwonej mając na wyposażeniu dwa motocykle. Warto podkreślić, że gdy polska kolumna zbliżała się do trybuny honorowej prowadzący uroczystości podkreślał wielki wkład żołnierza Polskiego i Radzieckiego w wyzwolenie Europy od niemieckiej okupacji. Zebrane tłumy na trybunie biły brawa krzycząc „Viva la Pologone”.
Po defiladzie wszyscy uczestnicy parady zostali zaproszeni na uroczysty bankiet w urzędzie miasta Belfort.

W dniu następnym odbyły się uroczystości w miasteczkach: Giromangy, Lachapelle Sous Chaux, Chaux, Rougegoute, Vescemont, do poszczególnych miasteczek uczestnicy jechali kolumną historycznych pojazdów składających się z monocyklów, jeepów, ciężarówek oraz czołgu Sherman. Pod każdym pomnikiem formowana była kompania honorowa składająca się z rekonstruktorów z Polski oraz Francji oraz pocztów sztandarowych, następnie odgrywany był hymn państwowy po czym przedstawicie władz lokalnych wygłaszali przemówienia okolicznościowe. Co warto podkreślić wielokrotnie publicznie dziękowano Polskiej delegacji za uczestnictwo w uroczystościach. Po czym składano wiązanki kwiatów.

W dniu kolejnym w wolnym czasie zwiedzaliśmy malownicze miasteczko Montbeliard.
Wielkie wyrazy szacunku i uznania Prezes Dzierżoniowskiego Koła Miejskiego ZWiRWP kieruje do kolegi Patricka Greinera oraz jego małżonki Aliny za zorganizowanie całego przedsięwzięcia od ustaleń z urzędem miasta Belfort poprzez zapewnienie zakwaterowania w hotelu oraz dwóm osobom w swoim domu za bezpośrednie uczestnictwo w uroczystościach i służenie za tłumaczy Polsko- Francuskich.

Ciekawe spotkanie Członkowie ZWiRWP mieli w pierwszy dzień uroczystości z płk. P. Petey dowódcą 35 pułku obrony miasta Belfort oraz oficerem z jego sztabu, który jest pochodzenia polskiego. Ciekawie minęła rozmowa oraz poczęstunek tradycyjnym polskim trunkiem w postaci wódki. Francuski alkohol jest o wiele słabszy od polskiego co było do zauważenia.

Ciekawie układały się relacje również z członkami zaprzyjaźnionej grupy rekonstrukcyjnej odtwarzającej żołnierzy armii USA. W dowód sympatii kolega Janusz Strzelecki przekazał dowódcy rekonstruktorów armii amerykańskiej torbę z maską przeciwgazową, a w zamian koledzy odwdzięczyli się pamiątkowymi tabliczkami poświęconymi 70 rocznicy wyzwolenia Belfort. 

szer. rez. Marek Zatorski










wtorek, 11 listopada 2014

11 Listopada 2014 rok- Dzierżoniów.

   Dnia 11 listopada 2014 roku w Dzierżoniowie odbyły się uroczystości Święta Niepodległości ustanowione na pamiątkę odzyskania w 1918 roku niepodległości Naszego Kraju. Związek Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego im. 1 Korpusu Pancernego w Dzierżoniowie reprezentowali: st. szer. Grzegorz Banaś, Rafael Blau, Patrick Greiner, szer. Henryk Gutowski, szer. Marek Wojciechowski, st. szer. Wojciech Loewenau, mł. chor. Zbigniew Owsik, st. szer. Piotr Kuryło, st. kpr. Artur Pawlus, szer. Bogdan Prask oraz szer. Marek Zatorski.

    Uroczystości rozpoczęły się o godz. 09:00 mszą św. w kościele pw. Św. Jerzego. Po mszy w rynku miasta została uformowana kolumna marszowa z orkiestrą i pocztami sztandarowymi na czele, która przemaszerowała pod Pomnik Pamięci  Losów Ojczyzny.

    W części pierwszej został odegrany hymn państwowy, po czym burmistrz miasta Marek Piorun wygłosił przemówienie okolicznościowe. Następnie prowadzący uroczystości przekazał do wiadomości publicznej, iż Kolega Zbigniew Owsik został w niedawnym czasie awansowany na stopień młodszego chorążego WP.
W kolejnej części burmistrz miasta Marek Piorun wraz z prezesem dzierżoniowskiego Koła Miejskiego ZWiRWP im. 1 Korpusu Pancernego, szer. Markiem Zatorskim, udekorowali członków dzierżoniowskiego Koła medalami XX-lenia ZWiRWP. Medalem zostali odznaczeni: st. kpr. Artur Pawlus, st. szer. Grzegorz Banaś, szer. Bogdan Prask, Rafael Blau, Patrick Greiner.

   Po uroczystym wręczeniu medali delegacje władz miejskich, szkół, stowarzyszeń kombatanckich jak i dzierżoniowskie Koło ZWiRWP złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem.
Na zakończenie uroczystości odśpiewano Rotę.

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury z inicjatywy burmistrza miasta odbyło się spotkanie z kombatantami Ziemi Dzierżoniowskiej. Mile spędzony czas poświęcono na ciekawe i ożywione dyskusje z burmistrzem jak i kombatantami. Był bogaty poczęstunek, wspólne zdjęcia i życzenia dalszych działań a w szczególności zdrowia dla dzierżoniowskich kombatantów.


szer. rez. Marek Zatorski.













niedziela, 9 listopada 2014

Uroczystości 76 rocznicy Nocy Kryształowej.

    Dnia 08 listopada 2014 roku, odbyły się uroczystości 76 rocznicy Nocy Kryształowej w dzierżoniowskiej synagodze Rutika. Koło Miejskie ZWiRWP w Dzierżoniowie im. 1 Korpusu Pancernego współpracując z fundacją Beiteinu Chaj (opiekującą się synagogą) której prezesem jest Rafael Blau, kandydat na członka wspierającego dzierżoniowskie Koło Miejskie; udostępnił mundur żołnierza niemieckiego oddziału SS do wystawy poświęconej wydarzeniom sprzed 76 lat. Koło miejskie w Dzierżoniowie reprezentowali: szer. Henryk Gutowski, szer. Marek Wojciechowski, st. szer. Wojciech Loewenau, st. kpr. Maciej Kujawiński, szer. Bogdan Prask, szer. Marek Zatorski, kandydaci na członka ZWiRWP st. szer. Grzegorz Banaś oraz Patrick Greiner.
    Uroczystości rozpoczęły się od przywitania honorowych gości tj. ambasador Izraela w Polsce Pani Anna Azari, zastępca burmistrza Dzierżoniowa Pani  Wanda Ostrowska, przewodniczący rady powiatu Andrzej Wiczkowski.
    W części kolejnej przedstawione zostały prezentacje multimedialne poświęcone niszczenia majątku  Żydów niemieckich jak i synagog, które miało miejsce w III Rzeszy Niemieckiej w 1938 roku. Zebranym gościom przybliżono również historię synagogi w Dzierżoniowie od jej powstania w 1875 roku do dnia dzisiejszego. Szczegółowo przedstawiono również historię ludności żydowskiej zamieszkującą Reichenbach a później polski Dzierżoniów warto podkreślić, że w latach powojennych  liczba ludności żydowskiej, która zamieszkiwała Powiat Dzierżoniowski przekraczała 17 tys., dlatego miasto Dzierżoniów nazywane było „małą Jerozolimą”.
   W ostatniej części uroczystości zebrani wysłuchali koncertu muzyki żydowskiej mi. Miasteczko Bełc , Hevenu Shalom Alechem, Shalom.



szer. rez. Marek Zatorski.