.

.

sobota, 27 czerwca 2015

Henryków 21.06.2015 r.- festyn w klasztorze.


Dnia 21 czerwca 2015 roku w Henrykowskim klasztorze odbył się festyn z akcentem militarnym poświęcony upamiętnieniu Księgi Henrykowskiej. W święcie uczestniczył członek Dzierżoniowskiego Koła Miejskiego Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego im. 1 Korpusu Pancernego szer. Marek Wojciechowski, który swoją osobą prezentował kapelana 1 Armii Wojska Polskiego, przygotowując również ołtarz polowy.

Warto wiedzieć, że Księga Henrykowska jest to stustronicowa spisana po łacinie kronika opactwa Cystersów w Henrykowie na Dolnym Śląsku.

Powstała początkowo jako spis dóbr klasztornych w związku z niestabilną sytuacją po najeździe mongolskim w 1241.

Składa się z dwóch części. Autorem części pierwszej jest Piotr, opat klasztoru. Część pierwsza powstawała w latach 1269–1273 i opisuje lata od fundacji klasztoru w 1227 przez Henryka Brodatego do 1259. Autor części drugiej – nieznany z imienia zakonnik, doprowadza historię opactwa do 1310. Księga stanowi cenny dokument historyczny, prawniczy i językowy, zapisano w niej około 120 nazw miejscowych, informacje o mieszkańcach (od wieśniaków po biskupów wrocławskich) i ich imiona.

Księga znajduje się obecnie w Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu, natomiast jej kopia znajduje w zabytkowym cysterskim klasztorze w Henrykowie.

10 marca 2014 Księga Henrykowska została nominowana do wpisania na listę UNESCO „Pamięć Świata”.

W zapiskach z 1270, na karcie 24 znajduje się zdanie, które jest uważane za najstarsze zapisane w języku polskim: „Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj!”


szer. rez. Marek Zatorski.











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz